Pozy i mimika są do nauczenia

Fot. Pixabay, Nissor
U fotomodelek mimika twarzy oraz umiejętność pozowania są tak samo ważne jak u modelek wybiegowych sztuka chodzenia zwana catwalk. Jeśli spojrzysz na zdjęcia profesjonalnych modelek, zauważysz wyjątkowe spojrzenia oraz intrygujące pozy. Czy potrafisz tak pozować, zwłaszcza, gdy wokół kręci się sztab ludzi, błyskają lampy, a fotograf śpieszy się by przystąpić do kolejnych projektów?

Niektóre modelki mają wrodzony talent do pozowania, znają własne ciało i znają wiele póz, dzięki czemu potrafią natychmiast wcielić się w dowolną postać. Czasami modelka musi być seksowna, czasami smutna, zamyślona lub promieniować radością. Jeżeli Twoje portfolio zawiera zdjęcia na których widać Twój talent aktorski i oryginalne pozy – jesteś na wygranej pozycji. Jeśli nie – przystąp szybko do pracy.


Nauka pozowania i ćwiczenia mimiki nic nie kosztują. Ale pochłaniają nieco czasu. Trzeba m.in. przeglądać czasopisma kobiece lub zdjęcia z modelek z Internetu i naśladować je przed lustrem. Pomoże też zwracanie uwagi na aktorki w filmach.

W sieci można znaleźć wiele materiałów szkoleniowych dla modelek, jak ten filmik na YouTube. Popularna modelka Coca Rocha wykonała w szybkim tempie 19 póz. Fotograf powiedział "skacz!" i skoczyła... Efekty widać na po prawej strony ekranu.


Chcąc ćwiczyć pozowanie powinnaś też oglądać stacje telewizyjne poświęcone modzie. W Fashion TV często pokazują tzw. backstage, czyli sesje zdjęciowe od kuchni. Można podpatrzeć sposób pozowania profesjonalnych modelek. Olbrzymi zasób tego typu filmów jest też w internecie. Wejdź choćby na YouTube i w wyszukiwarce wpisz słowa "model photoshooting" (lub pokrewne). Znajdziesz bardzo dużo klipów na których widać jak powstają sesje, studyjne i plenerowe.Zauważ, że modelki nie stoją biernie przed aparatem. Ich pozowanie przypomina taniec - z każdą sekundą zmieniają pozę, gesty, ułożenie kończyn czy nachylenie głowy.

Pamiętaj – profesjonalny fotograf przystępujący do sesji komercyjnej nie będzie uczył modelki pozowania. Jeśli staniesz jak słup soli – spodziewaj się niekorzystnych referencji. Nikt nie rodzi się modelką, fotografem czy wizażystką. Ale, żeby stać się dobrym w swoim fachu trzeba się dużo uczyć i ćwiczyć.

Ćwiczenie min przed lustrem zajmie dużo czasu a efekty tej nauki trzeba będzie doszlifować w praktyce. Dlatego poproś zaprzyjaźnionego fotografa o zrobienie sekwencji zdjęć, na których poćwiczysz pozy i mimikę. Następnie poproś o zgranie wszystkich zdjęć z sesji na pendrive, a w domu przejrzyj je dokładnie. Dzięki analizie fotografii dowiesz się, jakie pozy sprawdzają się w Twoim wykonaniu, a w jakich nie wyglądasz korzystnie i co powinnaś następnym razem poprawić.

Na fanpage-u Tomatomodels na Facebooku zamieszczamy linki do przydatnych filmików z sesji zdjęciowych. Zachęcamy do polubienia naszej strony.