Czy płacić za zdjęcia?

Fot. Pixabay
 Profesja fotografa nie różni się od takich profesji jak architekt, inżynier, jubiler czy projektant stron WWW. Wielu fotografów kończy szkoły artystyczne, kursy, warsztaty, inwestuje duże pieniądze w sprzęt a do wykonywania tego zawodu potrzebują też wielu lat doświadczenia. Pytanie „czy płacić” wydaje się być nielogiczne, bo czy otrzymujemy pieczywo za darmo, lub czy możemy skorzystać z usług darmowego fryzjera?

Jednak fotografia to dla wielu osób hobby, sposób na miłe spędzanie wolnego czasu. Dzisiaj praktycznie każdy może być fotografem jeśli posiada aparat cyfrowy i potrafi z niego korzystać. Niektórzy amatorzy fotografujący rodzinę i znajomych dorównują poziomem prac profesjonalistom. A więc jeśli się rozejrzeć, znajdziemy osoby, które wykonają nam portrety za darmo.

Początkujący fotografowie chętnie robią zdjęcia za darmo, otrzymując w zamian od modelki zgodę na wykorzystanie zdjęć z jej wizerunkiem w swoim portfolio (np. na stronie WWW).

O darmowych zdjęciach będzie mowa w kolejnym poście. Jeśli jesteś zdecydowana, aby skorzystać z usług profesjonalisty jesteś z pewnością ciekawa, jaki jest koszt wykonania sesji.

Nie ma jednego cennika. Cena za zdjęcia zależy od wielu czynników, w tym od ilości wykonywanych i obrabianych cyfrowo zdjęć, od tego czy zdjęcia odbywają się w studio, czy w plenerze, od ilości stylizacji, od obecności na sesji wizażystki/stylistki/fryzjera, a nawet od miejscowości, w której pracuje fotograf. Oraz oczywiście od doświadczenia i dorobku fotografa, inne ceny zaproponuje profesjonalista, który opłaca studio, ZUS i podatki a inne osoba, dla której jest to praca dorywcza.

Można jednak przyjąć, że sesje dla modelek kosztują średnio 300-500 zł (z lub bez wizażu). Usługi fotografów z większych miast i z większym stażem kosztują do 1 tys. zł. Można też spotkać usługi fotograficzne sięgające 1500-2000 zł. Jeśli oferta fotografa nie zawiera usługi wizażu (makeup), modelka może dodatkowo wynająć wizażystkę, co kosztuje 100-150 zł. Profesjonalny makeup jest szczególnie ważny przy zdjęciach robionych w studio z użyciem lamp błyskowych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz