Czy nadaję się na modelkę?

Fot. Pixabay
Wiele dziewczyn zadaje sobie pytanie: czy nadaję się na modelkę, czy spełniam odpowiednie kryteria? Z tego tekstu dowiesz się jakie powinnaś mieć kwalifikacje. Poradnik ten należy traktować poglądowo a nie jak wyrocznię. Każdy pracodawca ma nieco inne kryteria doboru kandydatek. Jeśli będziesz chciała aplikować do agencji, wejdź na jej stronę internetową i przeczytaj spis wymogów stawianych dziewczynom.


Wiek. Optymalny wiek dla początkującej modelki to 15-20 lat. Choć często zdarza się, że pracę zaczynają dziewczyny młodsze lub starsze.

Sylwetka. Popularne agencje modelek preferują kandydatki, które mają od 174 cm wzrostu wzwyż. W przypadku fotomodelek wzrost nie jest tak ważny, bardziej liczy się proporcjonalna sylwetka. Większość agencji przyjmuje modelki szczupłe. Zdarzają się jednak pracodawcy, którzy wybierają modelki bardziej kobiece. Sylwetka nie może być zbyt umięśniona. Wielu fotografów wybiera modelki, których ciało jest elastyczne, ukształtowane przez ruch - gimnastykę lub taniec - dzięki temu potrafią wykonać trudne pozy i wytrzymać wiele godzin na planie bez zmęczenia mięśni.

Cera. Kandydatki na modelki muszą mieć idealną cerę. Nie jest prawdą, że fotograf wyretuszuje Twoje problemy ze skórą w Photoshopie. Nikt nie będzie tracił czasu na poprawianie urody nieznanej dziewczyny, debiutantki. Modelka nie może mieć na skórze plam i przebarwień. Dyskwalifikująca jest też nadmierna opalenizna

Włosy. Nie mogą być zniszczone ani przetłuszczone. Jeśli masz problemy z włosami skorzystaj z porad lekarza lub fryzjera. Niewskazana jest oryginalna, rzucająca się w oczy fryzura. Początkująca modelka powinna mieć naturalny wygląd a jej włosy muszą nadawać się do stworzenia różnych fryzur na planie zdjęciowym. Nie Ty decydujesz o fryzurze, ale fryzjer wynajęty do realizacji projektu z Twoim udziałem.

Twarz. Twoja buzia powinna być symetryczna. Oczy nie powinny być zbytnio zagłębione. Usta nie powinny być zbyt wąskie a nos za duży (nos czasami decyduje o tym, czy jesteśmy fotogeniczni). Jednak zdarzają się wyjątki - niektórzy preferują charakterystyczne modelki, więc np. lekko odstające uczy nie muszą Cię dyskwalifikować, przeciwnie - mogą być zaletą.

Elegancja i aparycja. Modelka nie może być przeciętną dziewczyną z ulicy. Powinna być elegancka i zadbana, musi umieć wykonać make up i fryzurę. Powinna też znać się na modzie, śledzić nowe trendy w zakresie wizażu i stylizacji. Pomocne w tym względzie są czasopisma, programy telewizyjne i serwisy internetowe (także zagraniczne). Jeśli nie masz odpowiedniej wiedzy - skorzystaj z rad doświadczonych koleżanek, lub z usług specjalistów od wizażu i ubioru. Inwestycje w siebie zaprocentują w przyszłości.

Psychika. Modelka musi być dojrzała emocjonalnie i odporna psychicznie. W tym zawodzie niektóre dziewczyny zaczynają pracować zarobkowo już w wieku 14-15 lat. Często wjeżdżają za granicę a pracodawcy stawiają przed nimi takie same wyzwania jak przed osobami dorosłymi i oczekują poważnego podejścia do współpracy.

Asertywność. Modelki trafiają do świata dorosłych, mają dostęp do używek, alkoholu, narkotyków. Dlatego kandydatki na modelki muszą mieć świadomość zagrożeń oraz wiedzieć jak się im przeciwstawiać. Wymagana jest asertywność i umiejętność radzenia sobie w nieprzyjemnych sytuacjach. Możesz liczyć na swoich opiekunów lub koleżanki, jednak oni nie będą przy Tobie przez 24 godziny a ich rola nie sprowadza się do bycia niańką. Nie wszyscy muszą w wieku 15-16 lat być już dojrzali. Pamiętaj, że Kate Moss i wiele innych, słynnych modelek startowało dopiero gdy były pełnoletnie a na początku kariery miały wsparcie ze strony rodziny.

Pewność siebie. Modelka nie może się wstydzić. Nawet jeśli nagość na scenie lub przed obiektywem nie jest wymagana, modelki często muszą przebierać się w otoczeniu obcych osób, bez zamkniętej przebieralni, bez warunków zapewniających intymność. Jeżeli jest to dla Ciebie problemem lub uważasz, że możesz odmówić na przykład pozowania w bikini lub bez bielizny, która w opinii klienta lub fotografa źle wygląda pod kostiumem - nie nadajesz się do tej pracy. Oczywiście nie musisz się godzić na wszystko, czego oczekują współpracownicy.