Czy fotograf płaci modelce?

Fot. Alexas_Photos, Pixabay
Początkujące modelki powinny pamiętać - fotograf z definicji nie płaci modelce za pozowanie. Fotograf zwyczajowo nie jest bezpośrednim pracodawcą modelki. Zarówno fotograf, modelka, model, stylista czy wizażysta są członkami ekipy, która wykonuje sesję zdjęciową. Zaś sesję zamawia przeważnie klient, czyli na przykład agencja modelek, agencja reklamowa, firma lub instytucja, która potrzebuje zdjęć do realizacji swoich celów, komercyjnych bądź promocyjnych.

Czasami zdarza się jednak, że fotograf płaci modelce za pozowanie do zdjęć i wykorzystanie jej wizerunku, ale nie jest to regułą.


Do sytuacji, w których fotograf opłaca modelkę dochodzi na przykład:

  • Gdy klient (firma komercyjna) zwraca się do fotografa o przygotowanie sesji, w tym o znalezienie modelek (zwykle tym zajmuje się agencja reklamowa lub dział marketingu).
  • Gdy fotograf potrzebuje wzbogacić portfolio, zdobyć doświadczenie, wykonać nietypowe fotografie i ma problem ze znalezieniem chętnych do pozowania (oraz wyrażenia zgody na wykorzystanie ich wizerunku) w formule TFP.
  • Gdy fotograf wykonuje zdjęcia do tzw. stocków, banków zdjęć - będzie na zdjęciach zarabiał w przyszłości, gdy znajdą się nabywcy.
  • Gdy fotograf ma problem ze znalezieniem modelek, które zgodziłyby się pozować w formule TFP. Artyści specjalizujący się w aktach często wynajmują do sesji modelki. Ci bardziej zamożni angażują modelki z agencji, mnie zamożni płacą początkującym modelkom poznanym w serwisach internetowych.
W innych przypadkach, gdy fotografowie robią zdjęcia dla powiększenia portfolio lub własnej przyjemności, zazwyczaj nie płacą modelkom.

Może się Wam nasunąć pytanie - w jaki sposób fotografowie budują znakomite portfolio z udziałem modelek, skoro nie płacą im za pozowanie? Dla doświadczonych fotografów i modelek, ale też wizażystów czy fryzjerów i stylistów powstała formuła time for pictures (TFP), o której piszemy w kolejnym wpisie.