O agencjach i "agencjach"

Fot. Pixabay, Nissor
Są różne agencje modelek. Część specjalizuje się we współpracy z modelami i modelkami, inne posiadają także katalog hostess, a inne prowadzą dodatkową działalność jak bank twarzy, czyli katalog statystów między innymi do reklam, filmów i programów telewizyjnych.

W Polsce jest kilka topowych agencji do których trafić chce każda modelka. Czasami są one przedstawicielstwem zagranicznych agencji lub współpracują z innymi agencjami na świecie. Można zaliczyć do nich: Avant, Division, Orange, Model+, Mango, Spp, Pure Models, Rebel, M Studio, Gaga, Hook, New Age Models.

Dlaczego te agencje są najlepsze? Ponieważ mają wyrobione kontakty w agencjach reklamowych czy domach mody i współpracują z największymi zleceniodawcami. Zatrudniają też wykwalifikowanych pracowników, opiekunów modelek i najwięcej inwestują w modelki. Do tych inwestycji należą m.in. szkolenia i zdjęcia (testy u profesjonalnych fotografów).

Jak łatwo się domyślić do najbardziej znanych agencji ciężko się dostać. Mają na to szansę jedynie najpiękniejsze, najbardziej utalentowane modelki. Spełniające rygorystyczne wymagania i odpowiadające urodą trendom w branży modowej.

Są też agencje mniejsze, działające na lokalnych rynkach. Ich klientami są mniejsze przedsiębiorstwa a selekcja modelek nie jest w ich wypadku tak ostra jak w topowych agencjach.

Trzeci rodzaj agencji, których nie zamierzamy polecać, to agencje amatorskie, zakładane przez np. byłe modelki lub lokalnych biznesmenów albo fotografów. Często są to agencje szemrane, wykorzystujące młode dziewczyny, które marzą o karierze, lecz nie dostały się do innych czyli profesjonalnych agencji. Radzimy się wystrzegać tego typu instytucji. Nie gwarantują one pracy a czasami wymagają opłat za umieszczenie modelki w katalogu lub zapłaty za sesje zdjęciowe.

Jeśli aplikujesz do agencji lub dostałaś propozycję współpracy z agencją, sprawdź firmę w Internecie. Wyszukiwarka Google jest świetnym źródłem informacji. Jeśli nie znajdziesz opinii o agencji, wejdź na jedno z wielu forów dla modelek i zadaj pytanie. Jeśli agencja jest warta współpracy z pewnością ktoś będzie ją znał.

Pamiętaj: Profesjonalna agencja nie weźmie od Ciebie pieniędzy za zdjęcia. Wszystkie inwestycje, jakie podejmie dla Ciebie (np. koszt sesji zdjęciowej) odbierze z Twoich przyszłych zarobków. Dlatego nie daj się naciągnąć oszustom, którzy obiecują pracę jeśli zapłacisz za zdjęcia u "zaprzyjaźnionego" fotografa. Agencja ma Tobie zapewnić pracę, a nie Ty agencji. O przypadkach pseudo agencji piszemy w kolejnym wpisie.