Jak znaleźć fotografa (1)

Fot. StockSnap, Pixabay
Zanim zastanowisz się jak znaleźć fotografa, pomyśl... do czego jest Ci potrzebny fotograf. W poprzednim poście została opisana krótka charakterystyka zdjęć, jakich potrzebuje początkująca modelka, aby spróbować zainteresować sobą agencje modelek. Tzw. polaroidy można wykonać domowym sposobem, a testy w zakładzie foto lub u dobrego fotografa, który reklamuje swoje usługi w Internecie.

Kiedy będziesz pewna, że wiesz jak zbudować portfolio, czas znaleźć fachowców, którzy wykonają zdjęcia.

Najlepszym sposobem na znalezienie doświadczonego, sprawdzonego, solidnego fotografa będzie poczta pantoflowa. Referencje w tej dziedzinie to podstawa. Jeśli jednak nie znasz modelek, które mogą polecić fotografa pozostaje przejrzenie ofert usług fotograficznych świadczonych w Twojej okolicy (a czasami warto przejechać pół kraju by mieć znakomite zdjęcia!).

Kolejny sposób: portale dla fotografów i modelek. Znajdziesz tam przekrój fotografów w zależności od doświadczenia, stopnia zaawansowania oraz stylu wykonywanych prac. Wielu fotografów podaje na profilach adresy swoich stron www, na których znajdziesz gotową ofertę, czasami z cennikiem. Jeśli na stronie nie znajdziesz cennika - zapytaj w e-mailu o koszt wykonania sesji - podaj przy tym jak najwięcej szczegółów (jakie chcesz zdjęcia, do czego je wykorzystasz, czy chcesz by w sesji uczestniczyła wizażystka itp.). W serwisach tego typu przy profilu fotografa czasami widnieją komentarze - referencje modelek. Oczywiście nie zawsze są obiektywne, ale można na ich podstawie wyrobić sobie zdanie o profesjonalistach.

Wyszukiwarka internetowa: wystarczy w Google wpisać hasło "fotograf + nazwa Twojej miejscowości". W odpowiedzi dostaniesz linki do stron bardzo wielu fotografów. Warto poświęcić nieco czasu na przejrzenie witryn wyświetlanych nie tylko w pierwszych wynikach wyszukiwania.

Portale z ogłoszeniami: w większości portali (także na Allegro) jest kategoria "fotografia" oraz podkategoria "sesje zdjęciowe". Można w nich wyszukiwać oferty wg lokalizacji, miasta lub oferowanej ceny.

Kiedy wybierzesz kilku potencjalnych wykonawców zdjęć należy skontaktować się z nimi pytając o cenę, wolne terminy oraz o okres w jakim fotograf przekaże gotowe, obrobione cyfrowo zdjęcia. To bardzo ważna kwestia - jeśli masz czekać tygodniami na kilka zdjęć, lepiej wiedzieć o tym wcześniej i zdecydować się na usługi innego profesjonalisty.

Nie krępuj się zapytać o referencje. Każdy poważny fotograf powinien być gotów udostępnić kontakty do swoich klientek (modelek), które skorzystały z jego usług. Spytaj też, czy możesz przyjść na sesję z osobą towarzyszącą. Uczciwy fotografa nie powinien robić wówczas problemu.

Jeśli już zdecydujesz się na konkretnego fotografa, możesz też spróbować skontaktować się z modelkami, które z nim współpracowały. Dowiesz się wówczas czy fotograf jest wiarygodny, solidny, czy oddaje zdjęcia w ustalonym terminie, lub czy nie odwołuje sesji (to nie się niestety zdarza). Ważne jest też, by fotografem była osoba komunikatywna, która odpowiada na Twoje wiadomości i telefony. W końcu to Ty jesteś Klientem i masz prawo wymagać profesjonalizmu. Zwłaszcza, jeśli to będą Twoje pierwsze zdjęcia.

W drugiej części artykułu piszemy więcej o tym, jakich fotografów należy się wystrzegać.