Jak (nie) znaleźć fotografa (2)

Z tego wpisu dowiesz się jakich fotografów należy się wystrzegać. W każdym zawodzie można natknąć się na osoby mało profesjonalne, nierzetelne lub po prostu oszustów. Wśród fotografów również zdarzają się takie osoby. Dziś w zasadzie każdy może kupić aparat cyfrowy i ogłosić, że wykonuje zdjęcia. Trzeba mieć to na uwadze zanim zdecydujesz się z kimś współpracować.

Kiedy znajdujesz ogłoszenia fotografów oferujących swoje usługi sprawdź jak najwięcej informacji o ich działalności. Jeśli w jakimś serwisie anonimowa osoba pisze, że wykona sesje z darmo i bez podania adresu swojej strony WWW ani podstawowych danych na swój temat (nazwisko, nazwa firmy, opis prowadzonej działalności), a jedynie domaga się przysłania przez Ciebie zdjęć - nie odpisuj na ofertę. To może być próba wyłudzenia Twoich zdjęć i/lub danych osobowych.
Nie krępuj się pytać
Początkujący fotografowie często zaczepiają kandydatki na modelki w portalach społecznościowych. Jeśli dostałaś od kogoś propozycję sesji, zdobądź jak najwięcej informacji o fotografie, zapytaj o treść umowy, którą zamierza z Tobą podpisać a w razie wątpliwości spytaj, czy na sesję może przyjść z Tobą osoba towarzysząca (np. rodzic albo koleżanka). Jeśli jesteś początkującą modelką fotograf nie powinien robić żadnych trudności, gdy chcesz, aby ktoś towarzyszył Ci na pierwszych sesjach lub reprezentował Cię w rozmowach z fotografem o szczegółach sesji. Dotyczy to zwłaszcza osób niepełnoletnich, które nie mają prawa do decydowania o swoim wizerunku.

Jeśli po wymienianie korespondencji z fotografem nadal masz wątpliwości, podziękuj za rozmowę i zrezygnuj ze współpracy. Nie musisz korzystać z usług kogoś, kto nie budzi w 100 proc. Twojego zaufania. Pamiętaj, że wspaniałe zdjęcia na stronie fotografa to nie wszystko. Profesjonalny fotograf musi mieć dobry kontakt z modelami, umieć z nimi rozmawiać, tłumaczyć swoje wizje oraz umieć słuchać klienta i spełniać jego życzenia.


Dobry fotograf to doświadczony fotograf? Niekoniecznie. Czasami początkujący mają więcej zapału, chęci do współpracy i stworzenia czegoś wyjątkowego. Zaś znakomici fotografowie mogą wpaść w rutynę. Dlatego nie należy nikogo osądzać po pozorach i warto wpierw poświęcić nieco czasu na rozmowę, korespondencję.
Po pierwsze - dialog
Przed sesją omów z fotografem wszystkie szczegóły. Dowiedz się gdzie musisz dojechać, co ze sobą zabrać oraz czy fotograf pobiera zaliczkę. Podczas sesji nie może dojść do niespodzianek, sytuacji, które nie były uzgodnione. Początkujące modelki popełniają często błąd myśląc, że "jakoś to będzie". Później są niezadowolone ze współpracy, ze zdjęć i z zainwestowanych w nie pieniędzy. Większość takich nieporozumień wynika z nieuzgodnienia współpracy przed sesją.

Jeżeli po wstępnych rozmowach rezygnujesz ze współpracy, lub jeśli zmieniasz zdanie i mimo umówionej sesji nie chcesz się na nią stawić - musisz jak najszybciej powiadomić o tym fotografa. Nieprzyjście na sesję bez uprzedzenia, lub nieodpowiadanie na telefony lub e-maile fotografa, jest nie tylko niegrzeczne. Takie zachowanie stawia Ciebie w złym świetle. Miej świadomość, że nie wiesz z kim w przyszłości przyjdzie Ci współpracować, nie wiesz, czy nie spotkasz jeszcze kiedyś fotografa na swojej drodze. Być może kiedyś wiele będzie od niego zależało, dlatego nie można palić za sobą mostów. Zwłaszcza, że świat ludzi zajmujących się fotografią i modelingiem jest bardzo mały.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz